Napoletana
Pizza neapolitańska nad Serwami? Dlaczego nie? Ponieważ lubimy właśnie taką pizzę, postanowiliśmy zmierzyć się z wyzwaniem i wprowadzić „napoletanę” do naszego menu.
Jeszcze parę lat temu pizza neapolitańska była w Polsce egzotycznym zjawiskiem. Lokalni znawcy byli święcie i zawzięcie przekonani, że włoska pizza powinna być na puszystym lub cienkim, chrupiącym cieście, krytykowali mokry i spalony placek, którego środek opadał, a na domiar złego do pizzy nie podano im ulubionego sosu czosnkowego. HaHaHa… W SIRVIS nie uraczymy Was sosami, nie będzie puszystego ciasta ani sera rozpuszczonego w rantach placka.
Czego możecie więc oczekiwać od naszej pizzy? Pizza Napoletana to jak religia, a więc… Zasadnym jest pytanie, czy znacie dziesięć przykazań? Prezentujemy Wam dekalog stworzony przez Associazione Verace Pizza Napoletana, grupę neapolitańskich mistrzów pizzy. Jest to zbiór zasad jakie musi spełniać pizza, żeby mogła zostać określona mianem neapolitańskiej.
- Pizza to produkt rzemieślniczy, normą jest więc, że w poszczególnych pizzeriach będą się one od siebie różnić.
- Ciasto robi się tylko z wody, drożdży, mąki i soli, a wyrastać powinno ono od 8 do 24 godzin
- Placek rozciąga się wyłącznie rękoma w taki sposób, żeby wycisnąć powietrze ze środka na zewnątrz, tak by brzeg był bardziej puszysty i utworzył wyższy rant (cornicione).
- Składniki powinny być starannie dobrane: pomidory rozgniatane ręcznie powinny pozostać lekko grudkowate, świeże należy pokroić na plastry. Mozzarellę fior di latte lub di buffala, siekaną lub w plastrach, należy na pizzy rozłożyć równomiernie. Liście bazylii układa się na pozostałych składnikach, oliwą polewa się placek ruchem okrężnym.
- Pizzę należy piec w temperaturze około 500 stopni, bez użycia formy, przez 60-90 sekund.
- Pizza powinna dawać się łatwo zwinąć (a libretto), rant powinien mieć 1-2 cm wysokości. Jego kolor powinien być złoty, ale mogą też pojawić się przypalenia, a nawet zwęglone bąble.
- Pizza powinna być okrągła, mieć średnicę 22-35 cm, środek nie może być grubszy niż 4 mm. Czerwień pomidorów winna być wyraźna na środku i przenikać się z oliwą oraz, w przypadku Marinary, z zielenią oregano i bielą czosnku, zaś w przypadku Margherity, z bielą mozzarelli i zielenią bazylii.
- Wyjęta z pieca pizza powinna pachnieć świeżym pieczywem, mieć nieco kwaskową woń pomidorów i mozzarelli oraz owocowy i pikantny smak oliwy i czosnku, z nutką bazylii lub oregano.
- Pizza winna mieć intensywny i zbilansowany smak, a powyższe aromaty powinny się przenikać.
- Pizza jest ikoną diety śródziemnomorskiej. Margherita z 250-gramowego kawałka ciasta liczyć powinna około 800 kcal, Marinara zaś około 550 kcal.
Poczułeś głód? Zapraszamy na „sirvisową napoletanę”.
Naszą pizzę pieczemy w temperaturze około 500 stopni przez około 90 sekund. Nie mamy pieca opalanego drewnem, ale mamy włoski piec elektryczny, a pizzę pieczemy na specjalnie sprowadzonym z Kampanii kamieniu Biscotto di Casapulla. Ciasto przygotowujemy z czterech wymienionych w dekalogu składników, dajemy mu co najmniej dobę na oddychanie i wzrost. Placek jest zawsze handmade, jest cieniutki, z nieco uniesionym i „napompowanym” rantem. Nasza pizza to wyłącznie szlachetne składniki – mąka Caputo Nuvola, pomidory San Marzano, mozzarella fior di latte, di bufala, burrata, oliwa z oliwek. Do pizzy nie dodajemy sosów. Nie uznajemy też zasady, że im grubiej (czytaj więcej) składników tym lepiej.
SIRVIS PIZZA PARTY:
- Ciasta nie mrozimy, a ponieważ wymaga ono „dojrzewania”, wcześniej daj nam znać, że masz ochotę na pizza party, najlepiej z 48 godz. wyprzedzeniem.
- Każdy placek wygniatamy ręcznie bezpośrednio przed podaniem, układamy składniki i wrzucamy do pieca na blisko 90 sekund – pizze nie pojawią się więc na stole jednocześnie, a w odstępach około 5 min.
- Pizzy nie kroimy na trójkąty. Dostaniesz radełko lub nożyczki i baw się w „zrób to sam”.
- Napoletanę serwujemy w „POCZEKALNI” lub pakujemy w kartonik na wynos.
- Może zdarzyć się, że nie będziemy mieć jakiegoś z dodatków. Zastrzegamy więc możliwość drobnej korekty naszego menu.
- Do pizzy nie podajemy napojów, ale… Sięgnij do naszego baru po zimną colę (5 zł), sprite (5 zł), soki (5 zł), piwo (10 zł).
Zainteresowani? Zapraszamy do testowania „sirvisowej napoletany”. Poczuj smak Neapolu nad Serwami.
>> (otwiera się w nowej zakładce)”>ZERKNIJ NA NASZE PIZZA-MENU >>>
Czy wiesz, że… Obalamy mity i fałszywe przekonania…
- Nieprawdą jest, jakoby środek trójkąta pizzy po uniesieniu nie powinien zwisać. Wręcz przeciwnie, powinien, bo ciasto na środku musi być jak najcieńsze, a pizza nie jest od tego, żeby ją kroić w trójkąty. W Neapolu nikt nie poda Wam pizzy pokrojonej.
- Pizza margherita to nie żadna bida-pizza, tylko najszlachetniejsza jej odmiana. Co ciekawe, prawdziwa pizza neapolitańska występuje tylko w dwóch postaciach: pizza margherita (pomidory, mozzarella, bazylia, oliwa) oraz pizza marinara (pomidory, świeży czosnek, suszone oregano, oliwa).
- Marinara to pizza bez sera. Zaś na marghericie i na każdej innej pizzy go zawierającej, ser nie może być zapieczoną na wierzchu kołdrą, lecz wysepkami pośród pomidorowego sosu. Neapolitańscy ortodoksi dopuszczają wybór między mozzarellą fior di latte (krowią) a mozzarellą di bufala (bawolą). Na niektórych kompozycjach pojawia się parmezan. Zaś w pewnych ciekawych wariantach – ricotta. Tyle i aż tyle.
- Pizza neapolitańska to doskonały przykład zasady, według której w kuchni włoskiej poza solą i pieprzem nie ma przypraw. Zioła, bazylia, oregano, rozmaryn, jeśli któreś z nich się pojawia, to nie jest przyprawą, a składnikiem, tak jak bazylia na marghericie czy oregano na marinarze.